Aktuálně

New
hrajeme: Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti


Patrik Hartl stvořil další hit. Cavemana střídá Vysavač

    Režisér a scénárista Patrik Hartl na sebe upozornil nejen svými knižními a divadelními hity,
ale také vskutku nepřeslechnutelným smíchem, jímž spolehlivě pobaví publikum různých talk show, v nichž vystupuje. Má štěstí, že se mu daří ve všech oblastech své tvůrčí práce, v divadelní, filmové i televizní režii, i jako dramatikovi a spisovateli.
    Diváci Karlovarského městského divadla doslova zbožňují jednu z nejúspěšnějších her, kterou režíroval. Caveman je v Karlových Varech několik let okamžitě beznadějně vyprodán, naposledy se tak stalo před několika dny. A stejně tak se jen zaprášilo po vstupenkách na jeho novou hru Vysavač, kterou nejen napsal, ale také režíroval. Podobně jako v případě Cavemana jde o one man show, kterou Hartl speciálně napsal pro populárního komika Boba Klepla. Ten se netají,
že po podobné sólo roli velmi toužil. Šanci využil na maximum a postavu stárnoucího uklízeče, který má slabost pro ženy, hraje skvěle. Ostatně, uklízení, jak sám prozrazuje, miluje a ženy také.
    Během strhující klauniády Klepl nenechá diváky, kteří stále řvou smíchem, vydechnout. Povídá si s nimi, náruživě uklízí, paroduje všechno možné i nemožné, tancuje, stane se papouškem nebo toreadorem a především sám sebou.

Vysavač
úterý 20. září 19.30

Vysavač


Libuše Švormová je v báječné kondici už více než pětapadesát let. A dokonce znovu nadabovala Angeliku. 

    Libuše Švormová účinkuje v divadle, filmu i televizi již přes pětapadesát let.  Nejvíce se poněkud paradoxně proslavila tím, že nadabovala legendární Angeliku. Mimochodem, svůj hlas propůjčila této krásné markýze i v novém muzikálu Divadla Broadway Svoji úžasnou kondici názorně předvádí také v populárním seriálu Ohnivý kuře.
    Ale ze všeho nejvíce stále zůstává věrná divadlu.  Upozornila na sebe již ve svém prvním divadelním angažmá v Pardubicích, kde si jí všiml vynikající režisér Ota Ornest a nabídl jí práci
v Městských divadlech pražských. Zde působila mnoho let, především v rolích osudových žen. Nyní, navzdory svému úctyhodnému věku, spolupracuje s řadou stálých i zájezdových scén. Ostatně tvrdí, že musí pracovat až do smrti, protože by ze své nízké penze nemohla žít.
    V Divadle na Vinohradech například hraje paní Higginsovou ve slavné klasické komedii Pygmalion. A na Vinohradech také v roce 2005 vznikla černá duchařská komedie Vrátila se jednou v noci, kterou  uvádí  jako převzaté představení Agentura Harlekýn. Libuše Švormová v ní vytvořila roli energické matky hlavního hrdiny (Václav Vydra), kterou původně hrála Jiřina Jirásková. Postava Fanny, pletoucí se synovi do života i po smrti, vyniká sarkasmem, čerpajícím
z nesmrtelných židovských anekdot a Libuši Švormové neskutečně sedí.  Brilantně napsaná hra Eduarda Rovnera doslova obletěla celá svět a dočkala se mnoha ocenění.

Vrátila se jednou v noci
Karlovarské městské divadlo sobota 10. září 19.30

Vrátila se jednou v noci


Milé dětí, prázdniny končí, ale čeká vás nová pohádková sezóna a Rumcajs

    Tak, jako každý rok, i letos připravilo Karlovarské městské divadlo dětem a jejich rodičům minifestival Pohádkové září, který jim pomůže zapomenout na to, že letošní prázdniny bohužel skončily.
Už tuto neděli bude slavnostně zahájena nová pohádková sezóna. Samozřejmě, že nebude chybět tradiční průvod s oblíbenými pohádkovými postavami, tentokrát z Docela velkého divadla
v Litvínově.  To také zahraje první pohádku o populárním loupežníkovi Rumcajsovi, jehož proslavily legendární Večerníčky i knížky Václava Čtvrtka s kresbami Jana Pilaře. A právě jimi je představení inspirováno.
    Těm, kteří je náhodou ještě neviděli, připomínáme, že Rumcajs byl poctivý jičínský švec, jenž byl kvůli tomu, že urazil nohu starosty, za trest vyslán do lesa Řáholce. Zde se z něj stal hodný loupežník a má také hodnou ženu Manku a roztomilého syna Cipíska. Společně prožívají dobrodružství s lesními zvířátky a dalšími bytostmi. Rumcajsovy příběhy už téměř padesát let baví celé generace rodičů a dětí, nejen u nás, ale též v zahraničí.

Pohádkové září / KMD
slavnostní zahájení: neděle 4. září 14.00 hodin před budovou KMD
Loupežník Rumcajs neděle 4. září 15.00 hodin

Rumcajs


Na Loket za divadelním Karlem IV.

Hrad Loket je jedním z nejmagičtějších míst v západních Čechách. A také patří mezi tzv. karlovská místa - tedy místa, která jsou spjata s osobou „největšího Čecha". Proto budou mít diváci možnost zhlédnout na jeho nádvoří komediální hru Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti, běžně uváděnou v Karlovarském městském divadle.
    Na Lokti se ukrývala Eliška Přemyslovna, matka Karla IV., tehdy ještě kralevice Václava, před hněvem svého manžela Jana Lucemburského - a také se tam prý scházela se svým milencem Vilémem Zajícem z Valdeka.
    Ano, i o tom je inscenace Činohry KMD - ale není to to hlavní.
Jan Lucemburský několikrát k Lokti přitáhl, pokusil se ho dobýt, ale nikdy se mu to nepodařilo.
Až na jaře 1319 se lstí dostal do hradu, Elišku odeslal do Mělníka a jejich tříletého syna držel tři měsíce v podzemním vězení. Na Lokti viděl budoucí mocnář svou matku naposledy...
    I o tom je inscenace Činohry KMD - ale pořád to není to hlavní.
Karel IV. na Loket často zajížděl jako dospělý, už jako král český. Údajně právě odtud vyjel tehdy, když na lovu narazil v lese na horký pramen a založil u něj Horké Lázně u Lokte, později přejmenované na Karlovy Vary.
    Ano - hlavně o tom, jak to tenkrát bylo s objevením karlovarského vřídla, založením Karlových Varů - a také s početím Karlova syna Václava, je inscenace Činohry KMD. Tedy hlavně o tom,
že i Karel IV., ač monarcha, je pouhý člověk...
    Karla IV. hraje Aleš Háma, který říká: „Pro mne je zvláštní se s ním popasovat, protože role Karla IV. je moje první velká role navážno - takového důstojného pána jsem ještě nehrál. Na druhé straně po mně nikdo nemůže chtít, abych se úplně zbavil svého životního nadhledu. Ten asi zakomponuji do té role. Zkrátka - můj Karel IV. má smysl pro humor."
A autor a režisér inscenace Jiří Seydler dodává: „Na hrad Loket jsem samozřejmě chodil sbírat nejen informace, ale hlavně pocity, emoce, kterými je ten prostor naprosto nabitý. Je úžasné,
že na místě, kde skoro před sedmi sty lety Karel IV. určitě pobýval, ho mohu i vidět zrealizovaný. Všechny na Loket zvu! Bude to úplně jiné představení než v našem karlovarském svatostánku!"
Komediální příběh Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti (Zač je toho Loket), ve kterém kromě Aleše Hámy uvidíte také Viktora Braunreitera, Františka Špačka, Alexandru Ptáčkovou, Lucii Domesovou, Martina Jurajdu, Terezu Kostkovou, Radka Bára, Magdalénu Hniličkovou, Terezu Pachtovou a Jiřího Švece, můžete zhlédnout na loketském hradě v sobotu 27. srpna a v pátek 2. září 2016 ve 20 hodin. Jednotné vstupné činí 180,- Kč, 50% slevu pro seniory, studenty a ZTP lze uplatnit pouze v pokladně divadla. Vstupenky lze zakoupit také v pokladně hradu Loket.

Petra Richter Kohutová, dramaturg

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti


SPIRITUÁL KVINTET ZAČÍNAL VE VARECH

    Nejstarší a nejznámější, trvale účinkující česká folková sestava u nás, Spirituál kvintet, vystupuje už více než 55 let a po většinu své éry hraje v původním obsazení, čas od času obměněném příchodem, či odchodem hvězd, jako byli bratři Nedvědové nebo Karel Zich.
Za dobu své existence vydal více než třicet alb, jichž se prodalo před půldruhého milionu
a koncertoval po celém světě. Celkem už uspořádal přes osm tisíc koncertů. 
   
V publiku SK  se objevily i takové celebrity jako prezidenti George  Busch  nebo Bill Clinton. Je zajímavé, že si tato výjimečná formace odbyla svoji premiéru v roce 1962 na Mezinárodním jazzovém festivalu v Karlových Varech a dokonce existuje nahrávka z tohoto vystoupení. Od té doby ve Varech hostuje pravidelně a má zde, ostatně jako na řadě jiných štací, své věrné publikum, které zná jeho hity nazpaměť.
    V rámci letošních narozeninových oslav si členové SK připomenou písničky, které měli nejraději, ale představí  i nový repertoár.  Ten vždy vynikal originalitou a rozšířil  folkové hranice o řadu osobitých  skladeb a interpretací.

Spirituál kvintet
Karlovarské městské divadlo

středa 24. srpna 19.30 hod

Spirituál kvintet


KMD zahájilo předplatné na druhou část sezóny. Nenechte si ujít příležitost mít jistou vstupenku na senzační inscenace a populární herce.

    Karlovarské městské divadlo zahájilo tento týden předplatné na podzim a zimu 2016. Nabízí inscenace nejlepších českých divadelních scén za velmi výhodných podmínek a především jistotu vstupenky a stálého místa.   

    Skupina A se zaměřuje jako vždy především na žánr komedie.  Hned v září ji odstartuje černá, Tarantinovská komedie Divadla Kalich Zabiják Joe v režii Petra Svojtky. V sestavě populárních herců, například Igora Chmely nebo Ivany Jirešové, nechybí nová hvězda českého filmu a divadla, mimořádně talentovaná Anna Fialová.
    Repertoár Divadla Radka Brzobohatého je vždy zárukou kvalitní a vkusné zábavy. Platí to
i o francouzské komedii Tři letušky v Paříži, v níž lásky přilétají a odlétají. V hlavní roli úspěšného architekta, jemuž monogamie opravdu nic neříká, se představí Jaromír Nosek.
    Legendární Studio Ypsilon tentokrát vsadilo na klasiku, Babičku Boženy Němcové. Režisér Arnošt Goldflam prozrazuje, že je to ale Babička v rožni Ypsilonky. Co s kultovním dílem provedli Jana Synková, Jiří Lábus, Lilian Malkina, Jan Jiráň a další tváře Ypsilonky v představení Babička se vrací aneb Dichtung und  Wahrheit stojí opravdu za zhlédnutí.
    Divadlo Palace zase oživilo slavnou televizní inscenaci Jiřího Hubače Nezralé maliny. V křehké komedie o lásce, přátelství, ale i stáří, nazvané Stará dobrá kapela, účinkují Václav Postránecký, Svatopluk Skopal, Zdena Herfortová, Naďa Konvalinková a další herecké osobnosti.
    Téma stárnutí a přátelství je rovněž námětem tragikomedie Ředitelská lóže, vyprávějící příběh dvou zapomenutých herců, dožívajících v domově seniorů. Vzpomínají na svou kariéru i lásky,
ale projevují i vzájemnou rivalitu. V titulních rolích excelují Stanislav Zindulka a Alois Švehlík.

    Skupina B je opět zaměřena na různé žánry. Bude zahájena v říjnu novou inscenací slavného brněnského Divadla Husa na provázku Leoš aneb tvá nejvěrnější v režii Vladimíra Morávka. Věnoval ji fascinujícími životu a dílu geniálního skladatele Leoše Janáčka.
    Pražské Divadlo Ungelt se pochlubí s pikantní komedií Kurtizána o skandálním vztahu stárnoucí ženy a znuděného mladého muže. V hlavní roli doslova září Chantal Poullain, jejími partnery jsou Regina Rázlová a Igor Ozorovič.
    Publikum skupiny B bude mít přednostní šanci zhlédnout i další nový projekt Cirku La Putyka Airground, v němž se opět prolínají prvky cirkusového umění s živou hudbou
a tanečními a pěveckými čísly.
    Divadelní spolek Kašpar nastudoval nejslavnější milostný příběh v historii. Zdařilou inscenací Romea a Julie v režii Jakuba Špalka společně uctíme 400. výročí narození Williama Shakespeara. Recenzenti ocenili především výkony Matouše Rumla, Terezy Rumlové, Jana Potměšila, Martina Hofmanna nebo Ilony Svobodové.
    Na prosinec je připravena premiéra dalšího ambiciózního projektu Činohry Karlovarského městského divadla, Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského symfonického orchestru
v režii Zdeňka Bartoše. Společně nastudují muzikál pro celou rodinu na motivy populární filmové komedie Adéla ještě nevečeřela.

Předplatné je možné zakoupit do 31. 8. 2016, cena v obou skupinách činí pouze 1500 Kč.
Další informace viz odkaz

Romeo a Julie
Stará dobrá kapela


Tatiana Vilhelmová láká publikum: pojďte žít, bláznit a trochu si dělat legraci.

    Tatiana Vilhelmová je známá především jako velmi úspěšná filmová herečka, nominovaná na řadu uměleckých cen, ale stejně pozoruhodná je i její divadelní kariéra. Výrazně na sebe upozornila již před dvaceti lety jako Aňa ve Višňovém sadu na scéně Stavovského divadla. Od té doby často hrála v Rokoku, Městských divadlech pražských nebo Divadelním spolku Kašpar. Od roku 2002 byla členkou prestižního Dejvického divadla, kde hostuje dosud. Před třemi lety  zazářila v Divadle Viola jako uhrančivá  Božena Němcová ve hře Neumím jinak než s láskou.
    A již šestým rokem je senzací její účinkování ve hře Bláznivý Petříček  na  scéně Divadla La Fabrika,  v níž hraje zamilovanou teroristku na útěku. Tato role se Tatianě navíc stala osudovou, protože se díky ní seznámila se svým současným partnerem, hercem a zpěvákem Vojtěchem Dykem. I když  se  zpočátku netvářila  moc nadšeně. Dodnes ji  pohádková „gangsterka", inspirovaná slavným stejnojmenným filmem s Paulem Belmondem baví a stejně tak i publikum. „Je to takové vybídnutí: pojďte žít, bláznit a trochu si dělat legraci," říká Táňa.

Bláznivý Petříček
Karlovarské městské divadlo středa 15. června 19:30

Bláznivý Petříček


 

Youtube Videa

 

Slepice

Nikolaj Koljada
Slepice

PREMIÉRA 24. 10. 2015 v Karlovarském městském divadle

Další informace

 

Činohra Karlovarského městského divadla

1. 9. 2013 - Navštivte naší Činohru Karlovarského městského divadla

Autor: VIFOMEDIA.CZ s.r.o.

Další informace