Aktuálně

New
zkoušíme pohádku Konec strašidel ve Svatošských skalách


Nastane konec strašidel na Svatošských skalách?
To nám prozradí  nová pohádka Činohry KMD.

Po velkém úspěchu  původní komedie  Karel IV. aneb Strasti otce vlasti připravuje Činohra Karlovarského městského divadla další inscenaci, vztahující se ke zdejšímu kraji. Tentokrát půjde o pohádku Konec strašidel ve Svatošských skalách, inspirovanou pověstmi Zdeňka Šmída. Režisér Jiří Seydler nám o ní prozradil více.

Činohra KMD v květnu uvede další „karlovarskou" premiéru. Je to náhoda nebo záměr
a můžeme se těšit ještě na další? Pokud ano, čeho se bude týkat?

Samozřejmě, že to náhoda není. Chceme naše karlovarské divadlo co nejvíce přiblížit karlovarskému divákovi. Takže po Karlovi IV. z hradu Lokte a od pramene Vřídla, přichází pohádka z hladiny řeky Ohře a Svatošských skal. Na podzim chystáme další autorskou věc, tentokrát z dílny Viktora Braunreitera, popisující vznik třináctého pramene Karlových Varů a život rodu Becherů.

Mnoho lidí historie Karlových Varů  fascinuje  a jednou provždy jí propadli. Narazil jste při hledání témat na něco, co vás opravdu překvapilo? Která historická osobnost nebo událost v dějinách našeho města vás nejvíce zaujala?
Já nejsem karlovarský rodák, ale v údolí říčky Teplé se opravdu už po staletí zmítají vody historie ve výrazných vlnách. Vzestupy a pády města, jeho slavných návštěvníků, podnikatelských rodin, vyvraždění jednoho národa a vystěhování národa druhého. Ale nejvíce mě v poslední době zajímá rok 1918. Přes noc se změnily zásadní poměry ve  městě. Pro jeho prakticky německé obyvatelstvo se změnil úřední jazyk, všechny instituce vyměnily své úředníky atd. To, co bylo ve větší části Čech k radosti, se v Karlových Varech stalo noční můrou. Pokud se dobře pamatuji,
tak první inscenace v češtině se hrála až v roce 1921. A samozřejmě 100. výročí  se blíží!

Proč jste si vybrali k dramatizaci  právě dílo Zdeňka Šmída? Patříte také  k jeho fanouškům?
Četl jsem od Zdeňka Šmída velké množství knížek nejenom z Krušných hor a Karlovarska, ale též z jihočeské Šumavy. Nejvíce miluji jeho Cejch. „Bohužel" ho už udělali v chebském divadle ve výborné režii Zdeňka Bartoše. Nestaneme se tedy divadelními kopisty a příště se budeme rozhlížet jinde. Ale zpět. Konec strašidel ve Svatošských skalách není dramatizace. Autorka Jana Pithartová ke své práci přistoupila velice tvořivě a vznikla práce, kterou bych spíše označil slovy „volně na motivy Zdeňka Šmída".

Svatošské skály jsou podobně jako Loket místem s úžasnou atmosférou. Počítáte s tím, že se nová pohádka bude hrát i tam, stejně jako Karel IV. v Lokti? A co diváky, především děti, v nové pohádce čeká?  Budou se hodně bát?

Ne.  Tato pohádka potřebuje intimnější prostředí. Naše strašidla, loutky, maňásci vyžadují speciální svícení, které můžeme vytvořit jenom na našich prknech. A proč by se měli děti bát? Vždyť pokud jsou to hodné děti, žádné strašidlo s nimi nic nezmůže! Ani to naše divadelní!

Činohra KMD : Konec strašidel ve Svatošských skalách
Hrají: Martin Jurajda, Lucie Domesová, Karel Beseda, Magdaléna Hniličková, Jiří Švec, Tereza Švecová a Eliška Malíková.

Režie: Jiří Seydler
Premiéra 21. května  15.00

Foto: Jana Pachtová

Konec strašidel ve Svatošských skalách


Lázeňskou sezonu zahájíme také v divadle

    Historická budova KMD  se podobně, jako každý rok, i tentokrát stane jedním z míst, kde se bude po celý příští víkend konat program zahájení lázeňské sezóny. V pátek 5. května umocní zdejší interiéry atmosféru Slavnostního večera města, na němž budou  předány Ceny města
a Čestná občanství. V sobotu 6. května se zde navíc uskuteční speciálně komponovaný pořad, nazvaný Vita Caroli. V naučném a hudebním projektu představí žáci ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary život, dílo a dobu Karla IV.  Zapojit se do něj mohou i diváci. Program začíná v 16 hodin, je vhodný pro rodiny s dětmi od osmi let, vstupné je dobrovolné.
    Chybět nebude ani upoutávka na další inscenaci Činohry KMD. Kdo je na ní zvědavý, se může přijít podívat v neděli 7. května do Dvořákových sadů. Od 17 hodin předvedou herci ČKMD ukázku z nové pohádky Jany Pithartové, nazvané Konec strašidel ve Svatošských skalách. Připomene nejen tvorbu úspěšného karlovarského spisovatele Zdeňka Šmída, ale také jeden
z nejoblíbenějších výletních cílů ve městě. 

Premiéra je plánovaná již na 21. května.

Konec strašidel ve Svatošských skalách


Na prázdném jevišti bude urna s režisérem, ale také čtyři vynikající herečky.     

    Dramatik a režisér Martin Čičvák se karlovarskému publiku představil nedávno se strhující inscenací Činoherního klubu Bratři Karamazovi, v hlavní roli s Jurajem Kukurou.  Jeho dalším výtečným počinem je hra Urna na prázdném jevišti, kterou nejen režíroval, ale také napsal pro čtyři vynikající herečky: Veroniku Žilkovou, Ivanu Uhlířovou, Lenku Skopalovou a Sáru Venclovskou.
    Její zápletka je velmi originální. Kolem urny s popelem náhle zemřelého režiséra diskutují ženy, jimž výrazně zasáhl do života.  Na jedné straně ho milovaly, na druhé nenáviděly. Jsou mu sice vděčné za některé role, ale jeho autoritativní přístup a chování mu nemohou zapomenout.
V brilantních dialozích se střídavě hašteří nebo souzní.  I když si navzájem konkurovaly, většinou se spikly proti režisérovým praktikám a jeho nesnesitelné povaze. Scény, při nichž ho parodují, patří k nejvtipnějším. Jejich rozporuplný přístup se projevuje i v rozdílném názoru na to,
jak bývalého kolegu pohřbít.
     Diváci  KMD se navíc mohou po čase setkat s herečkou Ivanou Uhlířovou, která zde dva roky působila. Od té doby zaznamenává jeden úspěch za druhým, nejen u nás, ale i v zahraničí.  Dnes patří k nejvýraznějším a nejrespektovanějším osobnostem současného divadla a již dvakrát získala prestižní Cenu Alfréda Radoka. Upozornila na sebe i ve filmu, například nezapomenutelnou rolí ve snímku Vladimíra Morávka Nuda v Brně.

Urna na prázdném jevišti
KMD: pondělí 20. dubna 19.30

Urna na prázdném jevišti


Velikonoce s Prodanou nevěstou. Aneb proč bychom se netěšili? 

    Obzvláště sváteční program připravilo KMD k letošním velikonočním svátkům. Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany patří již od své premiéry v roce 1866 k nejoblíbenějším a nejhranějším operám na našich jevištích a úspěch slaví i v zahraničí.
    Dnes už ví jen málokdo, že první verze tohoto národního skvostu zněla úplně jinak. Chyběly
v něm taneční scény nebo opěvování pivečka coby nebeského daru.  Zato evergreeny Proč bychom se netěšili, Milostné zvířátko nebo Znám jednu dívku, při jejichž poslechu si „Prodanku" vybaví téměř každý, už v ní byly zakomponovány. O tři roky později dopsal autor pijácký sbor, polku nebo árii Mařenky Ten sen lásky. Nakonec přibyl pochod komediantů a tance furiant
a skočná.
Díky zásadním změnám, které geniální skladatel postupně provedl, nastoupila Prodaná nevěsta triumfální cestu nejen na domácí, ale také zahraniční jeviště.
    Jedno z nejnovějších tuzemských nastudování vzniklo  v plzeňském  Divadle J.K. Tyla  v režii Jany Kališové. Pro režisérku to byl zatím nejtěžší úkol její kariéry. „Snažila jsem se vytvořit představení tak, aby působilo lehce, poeticky a vlídně humorně." A to se jí také po všech stránkách podařilo.

Prodaná nevěsta
KMD sobota 15. dubna 19.30

Prodaná nevěsta


Chcete se dozvědět vše o mužích a o ženách? Tak přijďte do divadla.    

    Velmi zajímavou nabídku přichystalo na měsíc duben Karlovarské městské divadlo. Na pokračování totiž uvede dvě inscenace pražského Studia DVA. První z nich, Vše o mužích, je připravena už na tuto středu 5. dubna, a v pondělí 10. dubna ji následuje Vše o ženách. Obě hry napsal nejúspěšnější chorvatský dramatik Miro Gavran, jehož díla se hrají s velkým ohlasem po celém světě. Získal za ně také množství různých ocenění a je jediným žijícím evropským autorem, jemuž je věnován celý festival, slovenský Gavranfest. Společně s manželkou založili divadlo Teatar Gavran (Divadlo Havran) a každý rok v něm uvádí jednu premiéru své hry.
    Jeho komedie Vše o mužích je určena třem hercům (Maroš Kramár, Filip Blažek, Michal Slaný), kteří vystupují v pěti různých scénách na téma, přátelství, lásky, sexu, rodinných vztahů, ale i života seniorů. Vše o ženách, rovněž se třemi protagonistkami (Jitka Schneiderová, Jana Krausová, Anna Šišková), nabízí pohled do vztahů mezi ženami, odrážející rozmanitost jejich duší. Prozradí také, že mezi sebou bojují již v dětství, poté v práci, ve vztazích s muži, ale především
s dalšími ženami.
    V obou případech dospívá Miro Gavran k poznání, že nic není pouze černé a bílé, nikdo není ani úplně dobrý, ani špatný a publiku sděluje, že je lepší se některým věcem postavit čelem než je rovnou odsoudit k záhubě.

Vše o mužích
KMD  středa 5. dubna 19.30

Vše o ženách
KMD pondělí 10. dubna 19.30

Vše o ženách


Vtipná i dechberoucí klasika.

    To, že klasika nemusí být vůbec nudná, dokazují hned dva slavné tituly, které během jediného týdne uvede KMD.  Na poslední březnový pátek je připravena jedna z nejpopulárnějších komedií Williama Shakespeara Mnoho povyku pro nic. Tu v pražském Divadle Bez zábradlí velmi originálním způsobem nastudoval hostující režisér Guy Roberts, šéf souboru  Prague  Shakespeare Company. Jakkoliv se liší od většiny tradičně pojatých verzí tohoto evergreenu, inscenací rozhodně nechybí švih a vtip. Za pozornost rovněž stojí pohled na mimořádně vyparáděné herečky. Veronice Žilkové, Nikol Kouklové či Lucii Benešové to opravdu moc sluší. Jedinou vadou na kráse je, že je představení téměř vyprodané a zbývají pouze vstupenky na galerii.
    Šanci získat je však rozhodně mají milovníci ruské klasiky. Ti se mohou podívat na vrcholné dílo romantismu, Puškinova Evžena Oněgina v dechberoucí inscenaci pražského Divadla ABC, která je sice rovněž moderní, ale ne samoúčelně. Slavné pasáže jsou pojaty s úctou k autorovi
a nechybí v nich nic podstatného. Hlavního hrdinu, lehkomyslného a znuděného bohatého mladíka Evžena Oněgina, skutečně mistrovsky vykreslil Jiří Hána.  Kromě hereckých výkonů všech protagonistů oceňují diváci a kritici působivou scénu, kostýmy i hudbu. Málokdy se stane,
že představení získá 90 procent možných hlasů, ale v tomto případě se to podařilo. 

Evžen Oněgin
KMD/ pondělí 3. dubna 19.30

Evžen Oněgin


Vanda Hybnerová příjemně překvapila jako režisérka

    Vanda Hybnerová má díky svému talentu a popularitě práce až na hlavu. Přesto se nespokojila s postavením velmi úspěšné filmové, televizní a divadelní herečky a pustila se také do režie.
A slaví úspěch i v tomto oboru. Důkazem je inscenace Terapie, kterou nastudovala pro pražské Divadlo Palace. Vybrala si komedii na aktuální téma, která je satirou na současnou módu řešit své problémy v ordinacích psychoterapeutů.   Výsledek ovšem nebývá vždy uspokojivý. Ostatně,
v originále se hra Christophera Duranga jmenuje Nevyléčitelní.
    Vanda Hybnerová se zhostila i jedné z vedlejších rolí, jako výstřední sexy psychložka  je opravdu nepřehlédnutelná. I další postavy jsou poněkud bizarní-neurotický psychiatr René
v podání Miroslava Etzlera nebo Ladislav Hampl jako afektovaný gay. O zábavu je postaráno,
ale také o dosti vážný námět k zamyšlení.  Neovládnou šílení psychiatři své klienty tak, jak budou chtít oni?

Terapie
Divadlo Palace

KMD - pátek 24. března 19.30

Terapie


Miloš Formáček slaví jeden úspěch za druhým. 

    Publikum Karlovarského městského divadla zná dirigenta Miloše Formáčka z dob, kdy řídil Karlovarský symfonický orchestr. Po svém odchodu z Karlových Varů se stal ředitelem Severočeského divadla v Ústí nad Labem.  Pod jeho vedením slaví toto divadlo jeden úspěch za druhým, především při sbírání Cen Thálie v hudebních žánrech.
V letošním roce se do širší nominace dostali dokonce hned tři umělci této scény.
    Díky velmi dobré spolupráci vedení karlovarského i ústeckého divadla mohou zdejší diváci vidět to nejlepší, co Severočeské divadlo uvádí. Tento týden to bude velmi úspěšná inscenace jedné
z nejslavnějších a nejznámějších oper Franze Lehára Země úsměvů, kterou diriguje právě Miloš Formáček. V nestárnoucím díle se představí jak hlavní hvězdy souboru: Jaroslav Kovacs, Radek Krejčí, Tomáš Christian Brázda, Ivan Zelycz, Hana Koubová  nebo Martin Matoušek, tak zvučná jména hostujících umělců, například Tereza Mátlová, Gabriela Kopperová, Monika Sommerová, Martin Šrejma či Viktória Ballánová.

Země úsměvů
Karlovarské městské divadlo

sobota 18. března 19.30

Země úsměvů


 

Youtube Videa

 

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti

PREMIÉRA 14. 5. 2016 v Karlovarském městském divadle

Další informace

 

Činohra Karlovarského městského divadla

1. 9. 2013 - Navštivte naší Činohru Karlovarského městského divadla

Autor: VIFOMEDIA.CZ s.r.o.

Další informace