Aktuálně

New
premiéra hry Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti


KMD zahájilo předplatné na druhou část sezóny. Nenechte si ujít příležitost mít jistou vstupenku na senzační inscenace a populární herce.

    Karlovarské městské divadlo zahájilo tento týden předplatné na podzim a zimu 2016. Nabízí inscenace nejlepších českých divadelních scén za velmi výhodných podmínek a především jistotu vstupenky a stálého místa.   

    Skupina A se zaměřuje jako vždy především na žánr komedie.  Hned v září ji odstartuje černá, Tarantinovská komedie Divadla Kalich Zabiják Joe v režii Petra Svojtky. V sestavě populárních herců, například Igora Chmely nebo Ivany Jirešové, nechybí nová hvězda českého filmu a divadla, mimořádně talentovaná Anna Fialová.
    Repertoár Divadla Radka Brzobohatého je vždy zárukou kvalitní a vkusné zábavy. Platí to
i o francouzské komedii Tři letušky v Paříži, v níž lásky přilétají a odlétají. V hlavní roli úspěšného architekta, jemuž monogamie opravdu nic neříká, se představí Jaromír Nosek.
    Legendární Studio Ypsilon tentokrát vsadilo na klasiku, Babičku Boženy Němcové. Režisér Arnošt Goldflam prozrazuje, že je to ale Babička v rožni Ypsilonky. Co s kultovním dílem provedli Jana Synková, Jiří Lábus, Lilian Malkina, Jan Jiráň a další tváře Ypsilonky v představení Babička se vrací aneb Dichtung und  Wahrheit stojí opravdu za zhlédnutí.
    Divadlo Palace zase oživilo slavnou televizní inscenaci Jiřího Hubače Nezralé maliny. V křehké komedie o lásce, přátelství, ale i stáří, nazvané Stará dobrá kapela, účinkují Václav Postránecký, Svatopluk Skopal, Zdena Herfortová, Naďa Konvalinková a další herecké osobnosti.
    Téma stárnutí a přátelství je rovněž námětem tragikomedie Ředitelská lóže, vyprávějící příběh dvou zapomenutých herců, dožívajících v domově seniorů. Vzpomínají na svou kariéru i lásky,
ale projevují i vzájemnou rivalitu. V titulních rolích excelují Stanislav Zindulka a Alois Švehlík.

    Skupina B je opět zaměřena na různé žánry. Bude zahájena v říjnu novou inscenací slavného brněnského Divadla Husa na provázku Leoš aneb tvá nejvěrnější v režii Vladimíra Morávka. Věnoval ji fascinujícími životu a dílu geniálního skladatele Leoše Janáčka.
    Pražské Divadlo Ungelt se pochlubí s pikantní komedií Kurtizána o skandálním vztahu stárnoucí ženy a znuděného mladého muže. V hlavní roli doslova září Chantal Poullain, jejími partnery jsou Regina Rázlová a Igor Ozorovič.
    Publikum skupiny B bude mít přednostní šanci zhlédnout i další nový projekt Cirku La Putyka Airground, v němž se opět prolínají prvky cirkusového umění s živou hudbou
a tanečními a pěveckými čísly.
    Divadelní spolek Kašpar nastudoval nejslavnější milostný příběh v historii. Zdařilou inscenací Romea a Julie v režii Jakuba Špalka společně uctíme 400. výročí narození Williama Shakespeara. Recenzenti ocenili především výkony Matouše Rumla, Terezy Rumlové, Jana Potměšila, Martina Hofmanna nebo Ilony Svobodové.
    Na prosinec je připravena premiéra dalšího ambiciózního projektu Činohry Karlovarského městského divadla, Západočeského divadla v Chebu a Karlovarského symfonického orchestru
v režii Zdeňka Bartoše. Společně nastudují muzikál pro celou rodinu na motivy populární filmové komedie Adéla ještě nevečeřela.

Předplatné je možné zakoupit do 31. 8. 2016, cena v obou skupinách činí pouze 1500 Kč.
Další informace viz odkaz

Romeo a Julie
Stará dobrá kapela


Tatiana Vilhelmová láká publikum: pojďte žít, bláznit a trochu si dělat legraci.

    Tatiana Vilhelmová je známá především jako velmi úspěšná filmová herečka, nominovaná na řadu uměleckých cen, ale stejně pozoruhodná je i její divadelní kariéra. Výrazně na sebe upozornila již před dvaceti lety jako Aňa ve Višňovém sadu na scéně Stavovského divadla. Od té doby často hrála v Rokoku, Městských divadlech pražských nebo Divadelním spolku Kašpar. Od roku 2002 byla členkou prestižního Dejvického divadla, kde hostuje dosud. Před třemi lety  zazářila v Divadle Viola jako uhrančivá  Božena Němcová ve hře Neumím jinak než s láskou.
    A již šestým rokem je senzací její účinkování ve hře Bláznivý Petříček  na  scéně Divadla La Fabrika,  v níž hraje zamilovanou teroristku na útěku. Tato role se Tatianě navíc stala osudovou, protože se díky ní seznámila se svým současným partnerem, hercem a zpěvákem Vojtěchem Dykem. I když  se  zpočátku netvářila  moc nadšeně. Dodnes ji  pohádková „gangsterka", inspirovaná slavným stejnojmenným filmem s Paulem Belmondem baví a stejně tak i publikum. „Je to takové vybídnutí: pojďte žít, bláznit a trochu si dělat legraci," říká Táňa.

Bláznivý Petříček
Karlovarské městské divadlo středa 15. června 19:30

Bláznivý Petříček


To jsou ale paradoxy. Hru o Karlu IV. a Karlových Varech musel režisér napsat sám.

    Šéf Činohry Karlovarského městského divadla Jiří Seydler se v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že komedii Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti si musel napsat sám.  Když totiž k letošnímu 700. výročí narození zakladatele našeho města hledal scénář, který by se týkal Karla IV.
a Karlových Varů, případně hradu Lokte nebo okolí, zjistil, že vlastně nic napsáno není. Kromě jednoho textu, který už je tak starý, že hrát v podstatě nejde. A tak se pustil do psaní hry,
kterou zároveň režíroval. Upřesňuje, že nejde o hru historickou, ale historizující komedii, v níž fakta posouvá vlastní fabulací. Její děj vypráví nejen o tom, jak byly založeny Karlovy Vary,
ale také o početí jeho syna Václava.
    Hlavní roli Karla IV. vytvořil Aleš Háma a první reakce diváků po nedávné premiéře dokazují,
že to bylo velmi šťastné rozhodnutí. Spolupráci s ním si pochvaluje i Lucie Domesová, která
s chutí hraje roli Vypravěče. Přiznává, že ji baví dokonce více, než když alternuje s Terezou Kostkovou Karlovu matku Elišku Přemyslovnu. Jednou ze stěžejních postav této nové komedie je
i role Šaška v podání Viktora Braunreitera. Ta jako by mu byla psána přímo na tělo. „Některé věty bych řekl přesně tak, jak jsou napsány. Je tam ta ironie, je tam ta dvojakost toho Šaška, je to velmi sarkastické, jako bych mluvil já sám," přiznal se v rozhovoru pro Český rozhlas.
    Zájemcům o novou inscenaci Činohry KMD doporučujeme, aby ji navštívili co nejdříve. V červnu se totiž bude v budově KMD hrát pouze jediné představení, další jsou naplánována v Lokti nebo na Rolavě.

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti
KMD / neděl 5. června 19.30

Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti
Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti
Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti


Herecká legenda Milan Kňažko září jako Shylock. Dočkal se bouřlivých ovací. 

    Když populární pražské Divadlo Na Jezerce zařadilo do svého repertoáru světově proslulou hru Shylock, počítalo pro hlavní roli s Janem Třiskou. Jenomže ten se těsně před zahájením zkoušek vážně zranil, a tak ho nahradila jiná herecká legenda, Milan Kňažko. A za svůj výkon právem sklízí bouřlivé ovace ve stoje.  Publikum oceňuje nejen jeho strhující výkon, ale také, že je Shylock
v režii Radka Balaše hrou nesmírně zábavnou a vtipnou, která je navíc velmi aktuální. Mimo jiné názorně ukazuje, co vše lze napáchat pod rouškou politické korektnosti.
    Milan Kňažko bezesporu patří k česko-slovenským hereckým legendám, které za sebou mají úctyhodnou kariéru. Jako jeden z mála umělců své doby vystudoval herectví na Mezinárodní divadelní akademii ve francouzském Nancy a posléze se stal členem slavného bratislavského Divadla na Korze. Jeho výjimečný talent ho katapultoval i do souboru Slovenského národního divadla. Zároveň se stal vyhledávaným filmovým a televizním hercem, který natočil nespočet filmů a inscenací, jak u nás, tak na Slovensku.  Čas od času účinkuje i na českých jevištích, za hlavní roli ve vynikající inscenaci Divadla Ungelt Picasso byl nominován na cenu Thálie.   Publikum Karlovarského městského divadla ho má nyní šanci vidět v jedné z posledních repríz Shylocka.

Shylock
Karlovarské městské divadlo, čtvrtek 26. května 19.30

Shylock


Před sto třiceti lety bylo otevřeno nové karlovarské divadlo. Krajská knihovna k tomuto jubileu připravila zajímavou výstavu.    

    Historie karlovarského divadla je velmi dlouhá a zajímavá a  reprezentují ji tři zásadní mezníky.  První z nich se vztahuje k vůbec první divadelní budově, nazývané Comoedi Haus, která byla postavena již v roce 1717 v prostorách dnešního Grandhotelu Pupp. Sloužila především produkcím kočovných společnosti. Po šedesáti letech přestala potřebám oblíbeného lázeňského města stačit, a tak bylo postaveno nové, reprezentativní divadlo tzv. Schauspielhaus. Zásluhu na něm měl především známý karlovarský lékař dr. David Becher, který výstavbu nového objektu prosadil a finančně podpořil. Umělcům i publiku Becherovo divadlo sloužilo téměř sto let, ale jeho užitné parametry postupně přestaly vyhovovat.
    Proto se radní rozhodli vybudovat zcela nový Stadttheater, jehož výstavba byla zahájena v roce 1884 a dokončena za necelé dva roky. Šťastnou shodou okolností byl jeho projekt svěřen renomovanému vídeňskému ateliéru Fellner a Helmer, v němž vznikla celá řada evropských divadel.  Díky nim se Stadttheater mohl pyšnit progresívními technologiemi, včetně klimatizace
a také nádhernou výzdobou, na níž se mimo jiné podílel jeden z nejslavnějších malířů všech dob, Gustav Klimt.
    Letos je tomu tedy sto třicet let co bylo nové karlovarské divadlo otevřeno velkolepým zahajovacím  představením. Mnoho zajímavých dokumentů a artefaktů, které se k jeho historii vztahují, mohou nyní zhlédnout návštěvníci zajímavé výstavy „Městské divadlo Karlovy Vary  1886-2016", která je otevřena v Hlavní budově Krajské knihovny ve Dvorech.

Městské divadlo Karlovy Vary


Otec vlasti se blíží. A zahájení lázeňské sezóny také.

    Nadcházející víkend slibuje nejen krásné počasí, ale také slavnostní zahájení letošní lázeňské sezóny, které bude více než kdykoliv jindy spojeno se jménem zakladatele Karlových Varů.  Letos  je  tomu totiž sedm set let, co se nejvýznamnější český panovník narodil. 
    Jedním z míst, kde si  připomeneme jeho životní osudy, se stane Karlovarské městské divadlo.  Členové Činohry KMD pilně zkouší novou hru Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti, jejíž premiéra se bude konat  příští týden. Ale již tento mohou zvědaví diváci zhlédnout její ukázku. V neděli 8. května se od 17 hodin uskuteční v Dvořákových sadech průřez celým představením. Autorem
a režisérem  nové inscenace je šéf činohry KMD Jiří Seydler.   Je logické, že největší pozornost se upíná na představitele Karla IV., kterého si zahraje karlovarský rodák Aleš Háma (alternuje Martin Jurajda). Rozhovor s ním si můžete přečíst v rubrice Činohry KMD.
Aleš se v něm přiznal, že si touto rolí splnil svoje přání zahrát si v karlovarském divadle.
    O víkendu startuje také série tanečně hudebních představení, nazvaných  Vita Caroli,
která k letošnímu jubileu narození Karla IV. připravili žáci  ZŠ a ZUŠ Karlovy Vary v režii Pavly Šemberové. Diváci od 8 let se mohou prostřednictvím  interaktivních úkolů dokonce sami vrátit do doby, kdy české země zažívaly velký rozkvět.

Další informace viz program


 

Youtube Videa

 

Slepice

Nikolaj Koljada
Slepice

PREMIÉRA 24. 10. 2015 v Karlovarském městském divadle

Další informace

 

Činohra Karlovarského městského divadla

1. 9. 2013 - Navštivte naší Činohru Karlovarského městského divadla

Autor: VIFOMEDIA.CZ s.r.o.

Další informace