Aktuálně

New 


Marek Eben ve Varech začínal a nejspíše tady
i skončí.
 

    Marek Eben je v Karlových Varech velmi častým hostem, především díky svému dlouholetému účinkování na Mezinárodním filmovém festivalu. Ale s naším městem toho má společného mnohem více. Svoji úspěšnou divadelní kariéru totiž zahájil v karlovarském divadle, kde v roce 1979 získal první angažmá, hned poté co vystudoval hudebně - dramatický obor na Pražské konzervatoři. I když pak odešel na jiná jeviště, na to karlovarské se stále vrací, nejen jako moderátor MFF, ale především se svojí skupinou Bratři Ebenové. Její koncerty pravidelně patří
k nejúspěšnějším z celé programové nabídky KMD.
    Svoje sympatie k našemu regionu dal tento mimořádně oblíbený herec, moderátor a muzikant najevo i tím, že si zde před časem nechal postavit dům a žije v něm společně s manželkou Markétou. Díky Varům si oblíbil i golf, a tak není překvapivé, že bydlí v blízkosti jednoho ze zdejších golfových hřišť, kde si svoji zálibu může dosytosti užít.
    Vůbec nejlépe však jeho vztah ke Karlovým Varům vystihuje jeho nostalgická písnička z alba Chlebíčky, nazvaná „Karlovy Vary". V ní zpívá: „Karlovy Vary, Karlovy Vary, pochovejte mě tam, až budu starý. Za sebou života půlku, rozhlížím se po útulku."  Zároveň si právem stěžuje, jak ten život chvátá. A má pravdu, ani se nechce věřit, že do Varů jezdí účinkovat již téměř čtyřicet let.  

Bratři Ebenové- koncert
Karlovarské městské divadlo: středa 21. února 19.30

Bratři Ebenové


Čechov ve Viole - parádně se to zvrtlo.  Lilian Malkina ve svém živlu. 

    Pražské Divadlo Viola si většinou spojujeme s poetickými inscenami, mnohdy vážnějšími. Ale dost často umí připravit svým divákům parádní překvapení. Třeba když režisérka Lída Engelová vytvořila z povídek geniálního spisovatele A. P. Čechova na téma láska zábavný kabaret, v němž jeho protagonisté Táňa Medvecká, Lilian Malkina, Jaromír Meduna a Lukáš Jurek nejen hrají,
ale také tančí a zpívají.
    Doslova ve svém živlu je Lilian Malkina. Ostatně, svérázným smyslem pro humor je proslulá. Navíc u nás neexistuje jiná herečka, která by měla takové zkušenosti s ruskou divadelní klasikou.  Mnoho let působila v divadelních souborech v Leningradu a v Moskvě, mimo jiné se stala členkou legendárního Divadla na Tagance.
    V roce 1990 navštívila Prahu a hned napoprvé se do ní zamilovala.  A po pěti letech se k nám vrátila na trvalo. Přispěla k tomu i politická situace v Estonsku, odkud pochází. Od té doby účinkovala na jevištích významných českých divadel, ale nezapomenutelné role vytvořila i ve filmu a televizi. K těm nejvýznamnějším patří babička v Koljovi Jana Svěráka.

Nějak se to zvrtlo
KMD  sobota 10. února, 19.30

Nějak se to zvrtlo


Romeo a Julie - dojemný příběh i úžasná hudba, které nikdy nezestárnou

    Slavná tragedie Williama Shakespeara Romeo a Julie již několik století dojímá publikum na celém světě. Jeden z nejznámějších milostných příběhů v dějinách se dočkal mnoha divadelních, hudebních a filmových verzí.
    K těm nejkrásnějším bezesporu patří romantický balet geniálního skladatele Sergeje Prokofjeva. Dílo, které posléze dobylo svět, ovšem nevznikalo snadno. Skladatel ho složil v roce 1935 původně pro slavné Kirovovo divadlo v Lenigradě, které však od projektu ustoupilo kvůli odporu komunistických funkcionářů. A totéž se stalo ve Velkém divadle v Moskvě, kde se pro změnu vedení vymluvilo, že je autorova hudba netaneční.
    Nakonec se světová premiéra uskutečnila až v roce 1938 v Národním divadle Brně,
v choreografii I. V. Psoty, který rovněž vytvořil roli Romea.
    Od té doby je tento Prokofjevův nejhranější balet součástí repertoáru předních scén v Čechách, na nichž vznikla řada vynikajících představení. Před třemi lety se vrátil i do Divadla J. K. Tyla
v Plzni.  Nová inscenace právem vzbuzovala velká očekávání, protože se její režie ujal osvědčený choregraf Libor Vaculík. A tato očekávání se naplnila díky jeho velkorysému pojetí, ale i nadprůměrným tanečním výkonům. Podle režiséra je Prokofjevova hudba vůbec nejúžasnější,
jaká kdy byla k baletu zkomponována.

Romeo a Julie
KMD: neděle 4. února 19.30

Romeo a Julie


Tajemství pánů Becherů: poutavý příběh o dávné historii našeho města. 

    Karlovarské městské divadlo uvedlo začátkem prosince již druhou inscenaci, věnovanou významným osobnostem Karlových Varů. První z nich, Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti, logicky patřila zakladateli našeho města. A druhá pro změnu připomíná otce třináctého pramene, Josefa Bechera. Autorem historické „hořkosladké" komedie Tajemství pánů Becherů je známý karlovarský herec a principál Pouličního divadla Viktor Braunreiter.  Prozrazuje, že v jeho hře nejde pouze
o Josefa Bechera, ale o všechny významné členy této rodiny. „Becherové jsou v našem vyprávění především lidé a s dalšími lidmi se setkávají. Nedovolil bych si říci, že je jeden více významný,
než druhý. Josefa Bechera bych popsal třemi slovy: myšlenka, vůle a čin."
    V poutavém příběhu o dávné karlovarské historii se představí oblíbení herci Činohry KMD a to hned v několika rolích. Karel Beseda hraje Josefa Bechera a Alfreda Bechera, Lucie Domesová Heddu Becherovou, jedinou ženu, která znala tajemství receptu Becherovky. Doktora Frobriga, jenž má společně s Josefem Becherem hlavní zásluhu na vzniku Becherovky, představuje Radek Bár. A slavného J.W. Goetha a zároveň Gustava Bechera František Špaček. V rolích manželek rodu Becherů se vystřídají Magdalena Hniličková a hostující Bára Štěpánová. Celou hereckou sestavu pod režijním vedením Jiřího Seydlera ještě doplňují Tereza Švecová, Eliška Huberová
a Jiří Švec.

Tajemství pánů Becherů
KMD: úterý 23.ledna 19:30

Tajemství pánů Becherů


Fenomén Caveman. V čem spočívá tajemství jeho úspěchu?   

    Již třináctou sezónu patří k největším divadelním hitům na českých jevištích představení  Caveman. Jak v Praze, kde vzniklo v režii Patrika Hartla, tak v Karlových Varech, ale i na dalších štacích, je stále beznadějně vyprodané. Je to o to překvapivější, že se v této  one man show střídají dva nepříliš známí herci Jakub Slach a Jan Slavík. I když i oni mají na velkém úspěchu senzační inscenace svůj podíl, hlavním magnetem je ovšem samotná hra amerického dramatika Roba Beckera, který skvěle zpracoval tématiku věčného nedorozumění mezi muži a ženami. Během představení, majícího podobu stand-up komedie a přednášky, ženy konečně pochopí, proč je muži často neposlouchají, a podobně je tomu i naopak. A řadu dalších věcí. Třeba, že muži také cítí emoce, ale vyjadřují je jinak.
    Americká premiéra Cavemana se konala v roce 1991 v San Franciscu a díky značnému ohlasu se dostala až na Broadway, kde se díky více než sedmi stům reprízám stala tato divadelní událost nejdéle hraným představením jednoho muže. V New Yorku po něm byla dokonce pojmenována i jedna ulice. Nesmírné oblibě se těší i v mnoha dalších zemích světa a podle odhadů ji dosud vidělo ve třiceti jazykových verzích více než osm milionů diváků.
    Stejným fenoménem se stal Caveman i u nás. Mimo jiné má vlastní webové stránky, prozrazující, že se hraje skutečně po celé zemi. Karlovy Vary patří mezi pravidelné štace.

Caveman
Karlovarské městské divadlo

12. ledna 2018 19.30

Caveman


Což takhle dát si jazz? A uctít legendy.

    Bohatou a pestrou kulturní nabídku Karlových Varů zásadně ovlivňuje i skutečnost, že v městě, proslulém významnými kulturními událostmi, působí množství uměleckých souborů. Ať už jde
o divadelní či hudební. Obzvláště v této oblasti jde o celou škálu hudební produkce, od hudby vážné až po lidovou, populární a jazzovou.
    A právě karlovarští jazzmani obohacují kulturní program zásadním způsobem.  Hlavní zásluhu na tom má karlovarský Big Band, který založil již před třiceti lety zdejší pozounista Milan Hart. Soustředil kolem sebe renomované hudebníky karlovarského regionu, kteří milují jazzovou hudbu a její průkopníky.
Jeho následovníkem se pak stal Zdeněk Krám.  Právě on navázal spolu s hudebníky Big bandu na myšlenky zakladatele šířit hudbu, která svou pozitivní energií ovlivnila generace a hudební styly na celém světě. Za dobu své existence uskutečnil Big Band řadu koncertů nejen pro návštěvníky Karlových Varů, ale i celého regionu. Účinkoval rovněž na domácích jazzových festivalech nebo při zahájení Mezinárodního filmového festivalu.
    Repertoár Big Bandu tvoří především skladby klasiků jazzové hudby, jakými byli Glenn Miller, George Gershwin, Duke Ellington, Count Basie, Benny Goodmann a další. Speciálně koncipovaný program, nazvaný Vivat Jazz-k poctě legendám, jim vzdává prostřednictvím nestárnoucích evergreenů velký hold.

Vivat Jazz- k poctě legendám
KMD sobota 6. ledna 19. 30

Big Band


 Jak na Nový rok, tak po celý rok.  Nejlépe v divadle a s hudbou

    Karlovarské městské divadlo patří k těm prestižním institucím, které na Nový rok pravidelně pořádají slavnostní koncerty. Letos budou dokonce evokovat atmosféru Vídně, kde se konají nejslavnější evropské novoroční koncerty vůbec.
    Na jeviště KMD totiž zavítá Johann Strauss orchestr z Coburgu. Toto kosmopolitní těleso, složené z rakouských, německých a českých hudebníků, vystupuje po celém světě. Založeno bylo Josefem Preisingerem, který je jeho uměleckým šéfem a zároveň hlavním sólistou. Společně
s ním se představí i sopranistka Luisa Albrechtová, mimo jiné působící  ve Wiener Residenzorchester ve Vídni a tenorista Jaroslav Kovacs, sólista Severočeského divadla. Za roli hraběte Tasilla  v operetě Hraběnka Marica byl nominován na Cenu Thálie.
    Na programu Novoročního koncertu budou melodie a árie z nejslavnějších operet, jakými jsou například Netopýr, Cikánský baron, Hraběnka Marica, Čardášová princezna, Země úsměvů nebo Veselá vdova.  A podobně jako ve Vídni zazní i slavný Radeckého pochod od Johana Strausse staršího.

Karlovarské městské divadlo
Slavnostní novoroční koncert
Pondělí 1. ledna 2018 19.30

Slavnostní novoroční koncert


PF2018


Advent v Karlovarském divadle: premiéra i slavné vánoční evergreeny

    Také v letošní sezóně se bude ve slavnostně vyzdobeném Karlovarském městském divadle konat adventní a vánoční program. A jak je z předprodeje zřejmé, je o něj obrovský zájem.
    První adventní víkend byl ve znamení slavnostní premiéry nové, v pořadí již patnácté premiéry Činohry KMD, inscenace původní hry Viktora Braunreitera Tajemství pánů Becherů.
    Na středu 6. prosince je připraven proslulý baletní klenot P. I. Čajkovského Louskáček. Představení, inspirované dvěma slavnými příběhy, Myším králem a Vánoční pohádkou, je jedním
z krásných předvánočních dárků pro děti i pro dospělé.
    O den později opět přijede Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou. Dramatizace populárního románu Ireny Douskové patří k nejúspěšnějším titulům na českých jevištích posledních patnácti let a těší se rovněž stálé oblibě karlovarských diváků.
    Příští týden začne předvánoční program gradovat.   Po pondělním Adventním koncertu žáků
a učitelů karlovarských ZŠ a ZUŠ se budou v úterý konat Swingové Vánoce, na nichž se představí český Frank Sinatra Jan Smigmator, skvělá zpěvačka Dasha a jeden z nejlepších evropských swingových orchestrů Big Band Felixe Slováčka. Publikum se může těšit nejen na vynikající interprety a muzikanty, ale také na vánoční evergreeny.
    Čtvrtek 14. prosince bude pro změnu vyhrazen Jazzovým Vánocům z domácí dílny. Vystoupí na nich totiž hudebníci a tanečníci karlovarské ZŠ a ZUŠ.
    KMD dodrží i tradici tolik oblíbené České mše vánoční Jakuba Jana Ryby v podání Plzeňského orchestru a souboru Nová Česká píseň. Tentokrát zazní v pondělí 18. prosince.

Bližší informace viz program

Swingové Vánoce


Tajemství pánů Becherů.  Jakou roli sehrála babička? A co vůbec nefungovalo?

Karlovarské městské divadlo letos uvede již druhou inscenaci, věnovanou významným osobnostem Karlových Varů. První z nich Karel IV. aneb Strasti Otce vlasti logicky patřila zakladateli našeho města. A druhá pro změnu připomene otce třináctého pramene Josefa Bechera. Autorem historické „hořkosladké" komedie Tajemství pánů Becherů je známý karlovarský herec a principál Pouličního divadla Viktor Braunreiter, který nám o ní prozradil více.

Vaše historická komedie vznikla na objednávku Činohry KMD.  Co vás na karlovarské historii nejvíce fascinuje? A jak dlouho se jí věnujete?
Moje rodina žije na Karlovarsku už mnoho generací. Mám ve vzpomínkách vyprávění mé babičky, která mi Karlovy Vary popisovala jinak, než jsem je svýma očima vnímal. Čím více se pročítám různými materiály, tím víc zjišťuji, že nelhala.  Byla skvělá vypravěčka, a tak jsem tak nějak předpokládal, že si vymýšlí. Historie, hlavně ta neoficiální, lidská, mě zajímá, co si pamatuji. A to už v době, kdy jsem vůbec netušil, že bych mohl někdy hrát divadlo či psát scénáře právě o našem městě.  

Co bylo z babiččina vyprávění nejzajímavější?
Popisovala mi kolonády, jako úplně jiný svět. S vlastním časem, způsoby chování i odlišnou atmosférou. Z jejího popisu jsem pochopil, že naše město je nejkrásnější v listopadu, hodinu před půlnocí. Kolem kolonád jsou, alespoň si to namlouvám, zřetelně slyšet dávné příběhy. 

Narazil jste při studiu archivních materiálů na něco nečekaného nebo obzvláště zajímavého? Čím vás Josef Becher nejvíce oslovil?  A jakou roli přitom sehrál třináctý pramen?
Samozřejmě, že narazil.  Jen se mi to nechce prozrazovat. V mém příběhu nejde jen o Josefa Bechera, ale o všechny významné členy rodiny. Becherové jsou v našem vyprávění především lidé a s dalšími lidmi se setkávají.  Nedovolil bych si říci, že je jeden více významný, než druhý. Josefa Bechera bych popsal třemi slovy: myšlenka, vůle a čin.

Vy sám hrajete postavu Sepha.  Ta je rovněž skutečná?
Jak se to vezme.Seph představuje prostý lid, který sleduje, jak se svět mění. A také dobrého Čecha.

A kdo bude hrát další postavy?
Karel Beseda si zahraje Josefa Bechera a Alfreda Bechera. Lucie Domesová Heddu Becherovou, jedinou ženu, která znala tajemství receptu Becherovky.  Doktora Frobriga, jenž má společně
s Josefem Becherem hlavní zásluhu na vzniku Becherovky, představuje Radek Bár. A slavného J.W. Goetha a zároveň Gustava Bechera František Špaček. V rolích manželek rodu Becherů se vystřídají Magdalena Hniličková a hostující Bára Štěpánová. Celou hereckou sestavu pod režijním vedením Jiřího Seydlera ještě doplňují Tereza Švecová, Eliška Huberová a Jiří Švec.

Nemohu se nezeptat na otázku, která se přímo vnucuje. Jak moc vám při psaní pomáhala samotná Becherovka?
Třináctý pramen mám rád, ale při psaní nemůžu popíjet. Rád bych, ale nefunguje to. :)

Tajemství pánů Becherů
Premiéra: sobota 2. prosince 19:30

Karlovarské městské divadlo

Tajemství pánů Becherů


22. 3. 2018, 19.30

JenomPísničkyTour 2018

Kapela Kryštof a Karlovarské městské divadlo
Po deseti letech se kapela Kryštof vrací do divadelního prostředí. Bude se hodně hrát, ale i hodně povídat a ... a to bude vše. Po velkolepých stadionech, obřích scénách, ohňostrojích, konfetách
a monstrózních led obrazovkách chce Kryštof úplně zpět. Na holé pódium, tam, kde k písničkám potřebujete "jen" španělku a sami sebe. JenomPísničkyTour 2018.

Předprodej vstupenek bude zahájen 4. 12. 2017 od 10:00 a to pouze v pokladně divadla. Od 5. 12. 2017 bude možné využívat všechny služby předprodeje (internet, prodejci Infocentra Karlovy Vary, telefonické rezervace atd.).   

Ceny vstupenek: 990,- 890,- 790,- 690,- 490,-

Kryštof


Muzikál Adéla ještě nevečeřela slaví první narozeniny

     Právě před rokem se v Karlovarském městském divadle konala slavnostní premiéra  původního českého muzikálu Adéla ještě nevečeřela a stala se jedním z nejúspěšnějších představení, na němž se podílela Činohra KMD.  Podobně, jako v případě muzikálu Divotvorný hrnec, se opět spojili herci Západočeského divadla v Chebu a Činohry Karlovarského městského divadla, členové  Karlovarského symfonického orchestru i stejný realizační tým pod vedením režiséra Zdeňka Bartoše.
     Muzikál, jehož autory jsou Radek Balaš a Ondřej Brousek, je divadelní verzí slavného filmu Jiřího Brdečky a Oldřicha Lipského z roku 1977. Také v tomto případě jde o zdařilou parodii na příběhy o neohrožených detektivech a jejich všehoschopných protivnících, navíc ovšem akcentuje fascinaci současného diváka akčními horory. Na scéně se tak objeví řada hororových rekvizit,
od sekyry v zádech, až po tančícího kostlivce. Avšak západočeský Nick Carter je spíše akčním superhrdinou než uhlazeným aristokratem. Samotná masožravka Adéla je pak monstrum, které před očima diváků narůstá do nadpřirozených rozměrů, podobně jako zmutované příšery
v béčkových filmech.
     Autoři napsali pro Adélu patnáct originálních písní, které patří v konkurenci naší současné muzikálové produkce ke špičce.  Hudba má švih, swingové tempo, chytlavé melodie.  Bizarně nadsazenou atmosféru secesní Prahy dodávají muzikálové Adéle také komiksové kresby Dana Černého.

Účinkují: Dominick Benedikt, Radek Bár, Petr Batěk, Pavel Marek, Karolína Jägerová, Vuk Čelebić, Jarmila Šimčíková/ Lucie Domesová, Jindřich Skopec/ Karel Beseda, Miroslav Sabadin, Pavla Janiššová, Vladimíra Vítová, Barbora Mošnová, David Beneš, Jiří Švec, Pavel Richta, Radmila Urbanová, Daniela Šišková

Adéla ještě nevečeřela
KMD - čtvrtek 23. listopadu 19:30

Adéla ještě nevečeřela


Youtube Videa

 

Činohra Karlovarského městského divadla

1. 9. 2013 - Navštivte naší Činohru Karlovarského městského divadla

Autor: VIFOMEDIA.CZ s.r.o.

Další informace

 

 

 

 

Program listopad 17

pátek 10. listopadu 19:00
Operní Galakoncert

52. Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka

Vstupenky | Více ►

pondělí 20. listopadu 19:30
Čochtan vypravuje

B. Lane, E. Y. Harburg, F. Saidy, J. Voskovec, J. Werich, J. Dvořák

Vstupenky | Více ►

čvrtek 23. listopadu 19:30
Adéla ještě nevečeřela

J. Brdečka, O. Lipský, R. Balaš, O. Brousek

Vstupenky | Více ►

pátek 24. listopadu 19:30
Pro tebe cokoliv

představení pro uzavřenou společnost

Vstupenky | Více ►

◄ Předchozí měsíc

Statutární město Karlovy Vary

Karlovarský kraj

Facebook